VI Kongres Ojca Pio

Po raz szósty odbył się Kongres Ojca Pio w Gdańsku w sobotę, we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, 7 października 2023 roku. Zmieniona została formuła tego wydarzenia i całość odbywała się w kościele św. Jakuba (Msza, modlitwy, konferencje, panel) i Domu Zakonnym (posiłki i przerwy). Tegoroczna edycja była szczególna, gdyż to był wyraz naszej wdzięczności (Kapucynów z Gdańska) wobec Stygmatyka z Pietrelciny za jego cudowną pomoc w remoncie Domu Zakonnego i jego wstawiennictwo w odnowie naszej obecności w Gdańsku przy kościele św. Jakuba. Tematem tegorocznym był „Kościół hierarchiczny a charyzmatyczny”.

Rozpoczęliśmy od adoracji w ciszy w kościele od godz. 9.00. Dzięki życzliwości i obecności br. Roberta Krawca OFMCap Ogólnopolskiego Moderatora GMOP w kościele również były obecne relikwie św. Ojca Pio.  Był także śpiew przy gitarze pieśni na melodię „Czarna Madonno” o św. Ojcu Pio. Pierwszą konferencję wygłosiła charyzmatyczna aktorka z Krakowa p. Katarzyna Gajdarska-Wallin pt.: „Rola charyzmatów w Kościele powszechnym”. Podzieliła się ze słuchaczami swoim świadectwem o wstawiennictwie św. Ojca Pio w jej nawróceniu, o które modliła się jej mama. „Niepodlewany kwiat usycha. Modlitwa jest nawodnieniem duszy. Nadzwyczajne dary ujawniają się w osobistej relacji z Jezusem” – mówiła p. Katarzyna. Następnie była przerwa na kawę. Udało się zachęcić do współpracy ponad 30 wolontariuszy, do pomocy przy Kongresie w takich zajęciach jak: przygotowanie zupy, kanapek, ciasta, wydawanie kawy i herbaty, itp. Wszystkie przerwy odbywały się w Domu Zakonnym Braci Kapucynów w Gdańsku na parterze w 6 salach (także w refektarzu). Następnie po przerwie miała miejsce konferencja ks. bpa Piotra Przyborka biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej pt: „Rola hierarchii w Kościele powszechnym”. „Przy osobie Ojca Pio musimy unikać zestawienia „my” i „oni”, czyli zła hierarchia i wierni, którzy chcą dobrze. Możemy pytać, czym jest hierarchia i dlaczego jest potrzebna” – podkreślał. Jako wybitny biblista ukazywał w Piśmie Świętym jak cennym charyzmatem jest KA-NA-PA (misja Kapłańska, Nauczycielska i Pasterska wszystkich członków wspólnoty Kościoła a szczególnie hierarchii). A następnie odbyła się najważniejsza część Kongresu, czyli Eucharystia pod przewodnictwem ks. bpa. Piotra, który wygłosił Słowo Boże wychodząc od komentarza obrzędu umywania nóg Apostołom, którego dokonał nasz Pan w Wieczerniku. „Na Ojca Pio patrzymy zazwyczaj przez pryzmat jego ran, ale pierwsza rzecz, którą u niego widzimy, to radość w Panu. Radość jest większa i doskonalsza, kiedy nie patrzę tylko na moje działanie, ale mam świadomość, że wszystko jest zakotwiczone w Panu Jezusie” – mówił w homilii pasterz gdański ks. Bp Piotr Przyborek. Po Mszy była przerwa obiadowa, czyli dobra zupa i kanapki przygotowane i serwowane przez naszych wyjątkowych i kochanych wolontariuszy.

Po przerwie obiadowej konferencję wygłosił br. Marek Miszczyński OFMCap, Minister Prowincjalny Braci Kapucynów, pt.: „Św. Ojciec Pio – charyzmatyczny kapłan posłuszny hierarchii.” „Napięcie między stroną charyzmatyczną a stroną hierarchiczną jest twórcze, jeśli obie strony otwarte są na działanie Ducha Świętego. Widać to w konkretnych wydarzeniach z życia Ojca Pio” – mówił br. Marek. Ukazał słuchaczom na konkretnych przykładach z życia św. Stygmatyka jak przeplatały się i uzupełniały w jego życiu charyzmaty i hierarchia. Potem miał miejsce panel dyskusyjny, który poprowadziła pani redaktor z Radia Gdańsk p. Alicja Samolewicz-Jeglicka. W panelu wzięła udział p. Katarzyna, br. Marek i br. Robert Krawiec OFMCap (w zastępstwie ks. bpa, który niestety musiał udać się na kolejne spotkanie). W czasie panelu padały bardzo ważne pytania m.in. „Jacy w takim razie powinni był hierarchowie: biskupi, proboszczowie, liderzy grup itd?”

Całość zakończył obrzęd poświęcenia Domu Zakonnego Braci Kapucynów w Gdańsku po remoncie, którego dokonał Brat Prowincjał.

Dziękujemy wszystkim Braciom, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego Kongresu ze wspólnoty gdańskiej oraz tym, którzy przybyli do Gdańska: br. Markowi i br. Robertowi.
Dziękujemy wolontariuszom, którzy nas wspierali ze wspólnot, które gromadzą się przy Braciach Kapucynach w Gdańsku (jest tych wspólnot w sumie 12). Dziękujemy wszystkim dobrodziejom, którzy pomogli nam i ciągle pomagają w odbudowie Domu Zakonnego Braci Kapucynów w Gdańsku. Bogu niech będą dzięki za ten czas odnowy i wspólnoty i wszelkie cuda, które dzieją się pośród nas za wstawiennictwem św. Ojca Pio. W Kongresie wzięło udział ponad 150 osób. Były osoby z Koszalina, Słupska, Redy, Rumi, Ostródy oraz z całego Trójmiasta. Można przeczytać o nas w Gościu Niedzielnym gdańskim oraz zobaczyć reportaż w TVP3 Gdańsk.

VII Kongres Ojca Pio w Gdańsku odbędzie się 12 października 2024 r. i już Was wszystkich na ten Kongres zapraszamy!

Artykuł w gdańskim Gościu niedzielnym: gdansk.gosc.pl

Materiał w TVP3 Gdańsk (od 18.30): gdansk.tvp.pl

br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska