VIII Bieg do Pustego Grobu

W Poniedziałek Wielkanocny 18 kwietnia 2022 roku już po raz ósmy odbył się w Nowej Soli BIEG DO PUSTEGO GROBU. Zapraszamy do lektury relacji z wydarzenia napisanej przez br. Grzegorza Marszałkowskiego OFMCap – pomysłodawcy i inicjatora sportowej inicjatywy.

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią i obostrzeniami, odkładany Bieg na dystansie 10 km w Nowej Soli, wreszcie z Bożą pomocą odbył się w Poniedziałek Wielkanocny 18 kwietnia 2022. To była już VIII edycja tego wielkanocnego biegu, którego patronem w tym roku był św. Józef.

Bieg odwołany zaledwie dwa tygodnie przed terminem w roku 2020 odbył się wreszcie w tym roku. I choć zapisanych było na liście ponad 800 osób (niektórzy zapisali się jeszcze w roku 2020) pobiegło ostatecznie 536 osób (kobiet – 158, a mężczyzn – 378). Imprezę sportową organizowaną przez Braci Kapucynów w Nowej Soli otwierał wspólną modlitwą w intencji pokoju na Ukrainie ks. bp Tadeusz Lityński. Odczytano tekst Ewangelii o Apostołach biegnących do Pustego Grobu, następnie był radosny okrzyk wielkanocny: ALLELUJA! Po błogosławieństwie ks. biskupa i pokropieniu wodą święconą biegaczy i kibiców (w sumie był to przecież śmigus dyngus) wystartowała o godz. 14.00 kolorowa kolumna biegaczy wierzących i wątpiących. Na starcie była obecna pani Starosta Nowosolska Iwona Brzozowska i pan Prezydent Miasta Nowa Sól Jacek Milewski.

Pogoda wyjątkowo dopisała i obok biegaczy na trasie Biegu zgromadziły się tłumy kibiców a na mecie było ich najwięcej. Jako pierwszy linię mety przekroczył Michał Fedorczak z Nowej Soli z czasem 32:46. Kolejny był Jacek Stadnik a trzeci był Marokańczyk Abdellatif Booulkhalf. Wśród pań pierwsza była Anna Ficner ze Złotoryi z czasem 38:04 a druga była Elżbieta Kowalewska, a trzecia Anna Waliduda. Wśród osób duchownych wygrał po raz kolejny ks. Michał Dekiert, drugi był ks. Paweł Prufer a trzeci br. Tomasz Grabiec OFMCap z czasem 47:10. W kategorii rodzin wygrali państwo: BANDUROWSCY, drugie miejsce SZYDŁO a trzecie GOLONKA-HETNAR. Wśród dodatkowych kategorii była jeszcze rywalizacja pomiędzy pracownikami Służby Zdrowia, Prawnikami i służbami mundurowymi oraz mieszkańcami powiatu nowosolskiego. Wszystkie szczegółowe wyniki znajdują się na stronie: https://super-sport.com.pl/wyniki/wyniki-2022/3329-viii-bieg-do-pustego-grobu-wyniki.html.

Osoby wchodzące na podium, które zajęły pierwsze trzy miejsca w swoich kategoriach otrzymywały statuetki św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Na medalach wszyscy otrzymali również wizerunek św. Józefa z Jezusem. Wśród Braci Kapucynów obok br. Tomasza Grabca biegli także br. Bogdan Kordek i br. Grzegorz Marszałkowski.

Dekoracja zwycięzców oraz losowanie nagród odbyło się w kościele parafialnym św. Antoniego w Nowej Soli przy bardzo istotnej dekoracji w tym wielkanocnym czasie Pustego Grobu. Po kolei wchodzili na podium zwycięzcy przy muzyce wesołego Alleluja Hendla. Po dekoracji i losowaniu nagród miała miejsce wspólna Msza św. w intencji biegaczy i kibiców, której przewodniczył i kazanie wygłosił pomysłodawca Biegu br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap, obecnie pracujący w Gdańsku. 

Dziękuję wszystkim sponsorom i organizatorom a szczególnie proboszczowi br. Kazimierzowi Golcowi oraz grupie organizatorów na czele z p. Jarosławem Chróścielem i Romualdem Fedorczakiem oraz ogromnej grupie wolontariuszy pracujących w Biurze Zawodów oraz na trasie Biegu za wszelki podjęty trud przy organizacji. Zapraszamy na IX Bieg do Pustego Grobu do Nowej Soli w dniu 10 kwietnia 2023 roku na godz. 14.00.  

Br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap

(fotografie p. Jarosław Chróściel)

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska