Św. Wawrzyniec z Brindisi

22 lipca 1619 r. zmarł w Lizbonie w czasie pełnienia misji dyplomatycznej, brat kapucyn Wawrzyniec. Urodził się w Brindisi (Apulia, Włochy) dokładnie 60 lat wcześniej i studiował w Wenecji, gdzie wstąpił do weneckiej prowincji kapucyńskiej. Był świetnie wykształcony humanistycznie, teologicznie, ze szczególnym akcentem na znajomość Biblii. Dlatego też wkrótce zasłynął jako wybitny kaznodzieja. Był prowincjałem w różnych prowincjach kapucyńskich: w Toskanii, w Rzymie, w Wenecji i w Szwajcarii, czterokrotnie pełnił posługę definitora w zarządzie generalnym, w latach 1602–1605 był Ministrem Generalnym Zakonu Kapucynów. Osobiście brał udział w dwóch wyprawach kapucynów poza Alpy, które zaowocowały osiedleniem się kapucynów w Tyrolu oraz w Czechach. Swoim nauczaniem chronił Kościół katolicki przed wpływami husytów i protestantów. Jego zasługą było też doprowadzenie do zjednoczenia książąt katolickich (Liga Katolicka) wobec napierającego protestantyzmu. Także skuteczna obrona przed Turkami pod Białogrodem Stołecznym (Székesfehérvár) w roku 1601 przypisywana jest jego zdecydowanemu zaangażowaniu na polu bitwy jako kapelana wojsk chrześcijańskich. Jego pisma, zachowane w dwunastu tomach, jak dotąd pozostają raczej słabo znane.

W roku 1881 Wawrzyniec z Brindisi został kanonizowany przez papieża Leona XIII. Natomiast w roku 1959 papież Jana XXIII ogłosił go doktorem Kościoła nadając mu tytuł doctor apostolicus.

We współpracy kapucyńskich prowincji: Austrii – Południowego Tyrolu, Niemiec i Szwajcarii, na Katolickim Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wiedeńskiego odbędzie się w dniach od 7 do 9 listopada 2019 roku międzynarodowa konferencja naukowa w 400-lecie śmierci świętego.

Zaproszenie skierowane jest do studentów, osób konsekrowanych i wszystkich zainteresowanych.

Chcąc uczestniczyć w konferencji należy w dniach od 16 września do 20 października 2019 roku dokonać rejestracji pod linkiem: https://laurentius2019.univie.ac.at/anmeldung-ab-16-sept-2019/#c369872 Udział w konferencji jest bezpłatny.

Szczegółowy program można znaleźć poniżej:

https://laurentius2019.univie.ac.at/programm/

Pobierz program PDF

Artykuł i zdjęcia za: ofmcap.org

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska