Wieści z Ukrainy – Część 5.

Ojciec Święty, w Uroczystości Zwiastowania Pańskiego, zawierzył Niepokalanemu Sercu Maryi Ukrainę oraz Rosję. Wierni z całego świata włączyli się w ten akt. Ufamy, że nasza najdroższa Mama wyjedna nam u Boga tak bardzo upragniony pokój. Poniżej prezentujemy relację z kilku poprzednich dni wojny.

30 marca 2022 – Środa:

Br. Błażej Suska (Kijów)

Bóg jest miłością. To On mówi  „nadchodzi godzina, nawet już jest, kiedy to umarli usłyszą głos Syna Bożego, i ci, którzy, usłyszą, żyć będą” J 5,17…
Usłyszeć Słowo i żyć… W ten wieczór i noc bardzo dużo razy słyszeliśmy alarmy, latające rakiety i ….strach, i zagrażającą nam śmierć. Ale…..
Dzisiaj Bóg, otworzył nam oczy i uszy i….słychać Słowo, „ci, którzy USŁYSZĄ SŁOWO, ŻYĆ BĘDĄ…”
Tu i teraz to Słowo daję życie. Żyję, Deo gratias!
 

Br. Sergiej Kippa (Kijów)

Uświadomiłem sobie, jak ważna jest interpretacja faktów żeby było „spokojnie”.
Wczoraj kładłem się pod dźwięki artylerii i gradów i obudziłem się teraz od tych dźwięków. To są dalekie grzmoty w tle, które w stoperach lekko słychać. Ale jak ważna jest interpretacja faktów! Jeszcze tydzień temu te dźwięki napawały niepokojem, bo było ryzyko, że jeżeli „wyzwoliciele Ukrainy od Ukraińców” przerwą obronę, to mogą wejść od naszej strony. Teraz mi wyjaśnili, że wróg próbuje odejść, a nasi płomiennie żegnają „ruskich braciszków”, którzy zabili tutaj tyle ludzi – i te dźwięki nabywają całkiem innego znaczenia.
 

29 marca 2022 – Wtorek:

Br. Błażej Suska (Kijów)

Słowo, kolejny raz chce mnie wyprowadzić z frontu mojej wojny. Mogę się przyznać do swojej słabości, choroby, moich wojenek i z Bogiem przejść z choroby do wolności, lub kolejny rok życia przeżywać w tak zwanej wolności i żyć pod pręgierzem prawa. 
Wierzę, że Bóg z każdego z nas chce przeprowadzić (Pascha) z wojny do Pokoju.  Wierzę, że z Ukrainą Bóg zrobi Paschę, z okupacji Rosyjskiej do wolności i Pokoju.  Obmyj nas w wodach chrztu, abyśmy stali się chrześcijanami, to znaczy wolnymi ludźmi. W oddali słychać wybuchy….
 
Użhorod, w mediach ukraińskich jest nazwany „Mekką spokoju”.  Bracia otrzymują, aby dawać. Darmo otrzymują i darmo dają. (foto).
Módlmy się za naszych Braci i Dobrodziejów.
 
 

Br. Marek Lisowski (Dniepr)

U nas dwa alarmy w nocy. Spokojnie. Rozdzielamy pomoc humanitarną, także pod Charków i Mariupol, nawiązujemy kontakty z wolontariuszami, którzy docierają tam, gdzie my nie możemy. Na klauzurze mamy trzech gości, w piwnicy dziś jedna osoba na nocleg. Mamy nadzieję zakończyć budowę toalety przy dużej sali w piwnicy. Pozdrawiamy.

26 marca 2022 – Sobota:

Br. Błażej Suska (Kijów)

Przeżyliśmy wczorajszy dzień w nadziei, że oddanie Matce Bożej Ukrainy, Rosji, Świata. Niech Bóg da nam upragniony POKÓJ. W Kijowie i naszych klasztorach, modliliśmy się razem z papieżem Franciszkiem…(foto)
 
 
Dotykają nas rakiety, bomby lotnicze. Dlatego całą Ukraina jest jednym wielkim frontem wojennym.  Nasze, Wasze media mówią prawdę, ale nie całą. Są powody do radości, Ukraińska armia kontratakuje, ale też nadal giną ludzie. Często pojawiające się pytanie, kiedy zakończy się ta woja i … co siedzi w głowie Putina?  I wiele innych pytań, na które dzisiaj nie ma odpowiedzi.  Dlatego ważne jest życie dzisiaj…teraz …i Bogu dziękuję za to dzisiaj….
 
Wojna, już teraz nauczyła mnie patrzeć i dziękować za małe rzeczy.. Sygnalizacja świetlna na ulicach, to znak powracającego życia, normalności. Chodzący ludzie po ulicach, samochody na drogach itd. to przejaw normalności, która zabrała nam wojna.
 

Br. Jarosław Fedirczuk (Winnica)

Wczoraj w Winnicy zostało wystrzelone sześć rakiet przez ruskich, celem było wojsko. Zniszczone budynki, ale ponoć ofiar nie ma…. W klasztorze czuliśmy mocny odgłos wybuchu. Alarmów było sporo. Natomiast noc była spokojna, za wyjątkiem jednego alarmu.
Przybyła pomoc humanitarna. W nocy miał przybyć tir z pomocą humanitarną, ale przełożony posłał go w inne miejsce, najbardziej potrzebne. Za chwilę idziemy rozładowywać następny transport.

Chcesz przekazać pieniądze na pomoc dla Ukrainy? Podajemy numer konta Kustodii Ukrainy:

Adres:
Kapucyni – Prowincja Krakowska
Kustodia Ukrainy
ul. Korzeniaka 16
30-298 Kraków

NIP:
6762083140

REGON:
040018820

Konto:
Bank Pekao SA / I Oddział Kraków
Rynek Główny 31
31-010 Kraków

IBAN (PLN): PL83124046501111001035449518

IBAN (EUR): PL68124046501978001035455229

IBAN (USD): PL93124046501787001035455405

 

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska