Wieści z Ukrainy – Część 8.

Jezus Zmartwychwstał! Pokonał śmierć i przychodzi do nas z orędziem pokoju. Tak wielu naszych braci ze wschodu z upragnieniem czeka na ustanie wojny i powrót do normalnego życia. Dla nich, jak i dla wielu z nas, Zmartwychwstały Pan przynosi nadzieję, że jutro może być inne. Zapraszamy na kolejną cześć relacji z Ukrainy.

20 kwietnia 2022 – Środa:

Br. Błażej Suska (Kijów)

Słowo mówi, żeby zobaczyć Jezusa zmartwychwstałego. Muszę być ubogi w swoje plany, oczekiwania, nawet w szukaniu odpowiedzi, kiedy ta wojną się skończy, jak długo jeszcze?
Nasze rozmowy w czasie rekreacji, spotkań sprowadzają się do wojny… Nasze myślenie, nasze głowy są zajęte tylko jednym, wojną. Jestem jednym z tych uczniów: czy nie wiesz, że u nas jest wojna? Serce pała, ale oczy nie widzą, że ten dzień, nawet wojenny dzień, Pan uczynił – raduj się w nim i wesel… Wojny Pan nie uczynił, ale Pan otworzył mi oczy i dał mi nowy dzień, stąd raduj się i wesel, alleluja!
Br. Siergiej, we Lwowie, przyjmuje nowych członków do kościoła katolickiego, chrzest.
 

 

Br. Maciej Styburski (Krasiłów)

Dziękujemy dobrodziejom (tym razem braciom kapucynom z Polski) za pomoc humanitarną. Wszyscy, a szczególnie posługujący ze szkoły Maryi i siostry kapucynki, którzy bezpośrednio służą uchodźcom, są już trochę zmęczeni – fizycznie i psychicznie. Posługa 120 osobom różnego wieku, stale nowym, to nie jest łatwe. Dziękujemy Bogu za wszystko !
 

Br. Jarosław Fedirczuk (Winnica)

U nas, na razie, cicho. Zamiast alarmów, od dłuższego czasu, za płotem szczeka pies. Prawdopodobnie owczarek… Wczoraj została dostarczona pomoc dla Mariupola. Czekamy na kolejną dostawę pomocy humanitarnej.
 
 

18 kwietnia 2022 – Poniedziałek:

Br. Błażej Suska (Kijów)

Przeżyliśmy dzień Zmartwychwstania. Dzień Święta. Świętowaliśmy?  Tak, w normach wojny. U nas w Kijowie na jedynej Eucharystii, o godz. 12, było ok 250 osób. Wieczorem przyjęliśmy na nocleg wolontariuszy, którzy przywieźli z Kremstorska 14 dzieci z mamami. Wyjeżdżając z Kramatorska zostali ostrzelani przez rosyjskich okupantów. Najmłodsze dziecko ok. 3 miesiący.
 
 
Dzisiaj wyjeżdżają dalej na Zachód tzn. do Polski, do Krakowa. Przyjmują ich siostry służebniczki.
 
Zdjęcie z wolontariuszami z Hiszpanii, ubrani w tradycyjnymi soroczkach (koszulach) ukraińskich.
 

 

Br. Jarosław Fedirczuk (Winnica)

Myśleliśmy, że nie będzie przynajmniej na Wielkanoc nikogo. Ale Pan Bóg przysłał żyda, który zostawił swoją ojczyznę i przyjechał w Ukrainę, aby być wolontariuszem. On wiózł naszym wojskowym tego busa. Chrystus Zmartwychwstał!!!
 

 

Br. Maciej Styburski (Krasiłów)

U nas 4 syreny od wieczora przez noc, teraz kolejna. Święta Wielkanocne zwyciężyły nad atmosferą wojny. Niektórzy uchodźcy byli na liturgiach. Uchodźcy przynajmniej na stole mają możliwość odczuć czas świąt. Parafianie przynieśli im pieczywo, diakonia szkoły Maryi przygotowała świąteczne posiłki. Wszyscy, a szczególnie posługujący szkoły Maryi i siostry kapucynki odczuwają zmęczenie opiekując się nieustannie ponad setką uchodźców (stale dojeżdżają). Czasem w rekolekcyjnym budynku coś zginie (raz komputer, drugi raz mikrofon, czy inne „drobiazgi”), jak to na wojnie . Dziś przyjedzie kolejny transport pomocy humanitarnej od braci kapucynów z Polski.
 

Br. Marek Lisowski (Dniepr)

U nas dużo alarmów, ale ogólnie spokojnie. Sporo gości na liturgiach paschalnych. W noc paschalną niektórzy parafianie mieli przywilej gościć u siebie imigrantów z Kramatorska – dzieci z mamami. U nas nocowali kierowcy. Bogu dzięki, za możliwość sprawowania liturgii.

 
 

17 kwietnia 2022 – Niedziela:

Br. Błażej Suska (Kijów)

Jezus żyje to i my żyć będziemy! Z najlepszymi życzeniami. W Kijowie jechałem na nocną liturgię Paschalna przy wyciu syren. Bracia z Krakowa i z Bari (Włochy), nadal nas wspierają. Dziękuję Piotrowi i Łukaszowi za dostarczenie do Użgorodu pomocy.
 
 
 

Chcesz przekazać pieniądze na pomoc dla Ukrainy? Podajemy numer konta Kustodii Ukrainy:

Adres:
Kapucyni – Prowincja Krakowska
Kustodia Ukrainy
ul. Korzeniaka 16
30-298 Kraków

NIP:
6762083140

REGON:
040018820

Konto:
Bank Pekao SA / I Oddział Kraków
Rynek Główny 31
31-010 Kraków

IBAN (PLN): PL83124046501111001035449518

IBAN (EUR): PL68124046501978001035455229

IBAN (USD): PL93124046501787001035455405

 

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska