Minister Generalny br. Roberto Genuin złożył braterską wizytę w Kongo w dniach 2–11 września 2019 r. Towarzyszył mu br. Kilian Ngitir, Radny Generalny, odpowiedzialny za CONCAO, konferencję obejmującą zachodnią część Afryki.
Była to pierwsza wizyta Ministra Generalnego fr. Roberto w Kongo od czasu jego wyboru na najwyższego przełożonego Zakonu. Głównym celem wizyty było spotkanie z każdym bratem Kustodii, indywidualna rozmowa, wysłuchanie każdego z nich w duchu towarzyszenia, które to zadanie minister pełni w stosunku do wszystkich braci na świecie. Oczywiście była to także okazja do rozwiązania pewnych problemów związanych z życiem braterskim. Generał w czasie wizyty mógł zobaczyć zaangażowanie braci na poziomie duszpasterstwa, formacji i innych dziedzin życia w Kongo.
W tym sensie brat Roberto odbył całościową wizytę na terytorium, na którym bracia przebywają w Kongo. Należy zauważyć, że Generalna Kustodia Konga składa się z Demokratycznej Republiki Konga (Kinshasa) i Republiki Konga (Brazzaville). Jest to więc terytorialnie bardzo duży obszar do odwiedzenia.
W Kongo mamy 10 wspólnot, z czego 6 stanowią wspólnoty parafialne, 3 są domami formacyjnymi oraz Kuria Kustodii. Zgodnie ze statystykami Kustodię tworzy 53 braci ze ślubami wieczystymi, 16 braci z ślubami czasowymi, 5 nowicjuszy, 10 postulantów z pierwszego roku i 9 kandydatów z drugiego roku. Łącznie 93 braci. Minister spotkał się z nimi wszystkimi w ciągu dziesięciu dni swojej wizyty.
W 10 wizytowanych wspólnotach bracia pracują w różnych sektorach. Niektórzy są zaangażowani w parafiach, takich jak parafia San Gonza w Kinszasie, parafia św. Elżbiety w Gemenie, parafia Najświętszego Serca w Bwamandzie, parafia św. Filipa Neri w Zongo, parafia św. Ojca Pio w Brazzaville i Parafia św. Franciszka z Asyżu w Pointe-Noire. Pozostali bracia pracują w szkołach podstawowych i średnich, wykonując różne zadania, od stanowisk kierowniczych po funkcje nauczycielskie, jak np. w Instytucie Bongisa w Bwamandzie, Ecole Privée w Bwamandzie, Wyższym Instytucie szkolenia katechetów Lendisa w Bwamandzie. Pozostali są na różnych uniwersytetach i uczelniach w Kinshasie: Uniwersytet św. Augustyna w Kinshasie, Katolicki Uniwersytet Konga, Uniwersytet Pedagogiki Narodowej, Wyższe Seminarium Filozoficzne św. Andrzeja Kaggi, Seminarium główne Św. Jana XXIII i Instytut Pedagogiki Katolickiej. Minister odwiedził także niektóre z tych struktur.
Chociaż wspólnoty są położone bardzo daleko od siebie, br. Roberto wykorzystał wszystkie środki transportu, aby spotkać braci: samolot, statek oraz samochód. Mimo wielu podróży pozostał spokojny, pełen miłości do braci. Będąc w Kongo, a dokładnie w Kinshasie, przypadła jego pierwsza rocznica jego wyboru na stanowisko Ministra Generalnego Zakonu, która dała okazję do świętowania.
W tych dniach bracia przekonali się, że wizyta Ministra Generalnego była błogosławieństwem dla tamtejszej Kustodii. Podziękowania należą się Ministrowi Generalnemu za wizytę oraz br. Kilianowi Ngitir za towarzyszenie mu w tych dniach. Bracia z Generalnej Kustodii Konga obiecali wdzięczną pamięć w swoich sercach i modlitwach.
Artykuł i zdjęcia za: ofmcap.org
Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska