Wyciągnięta dłoń ku ubogim

Wyciągnięta dłoń ku ubogim

15 listopada 2020 roku, już po raz czwarty w Kościele obchodzony był Światowy Dzień Ubogiego. Od kiedy to w roku 2017 papież Franciszek ustanowił ten dzień, jest on w sposób wyjątkowo obchodzony przy naszym klasztorze warszawskim. To właśnie w tym miejscu znajduje się Dom bł. Aniceta – jałmużnika Warszawy i od wielu lat działa Fundacja Kapucyńska zajmująca się pomocą osobom potrzebującym.

Mimo ograniczeń jakie obowiązują w związku z pandemią koronowirusa i w tym roku udało się podkreślić wyjątkowość tego szczególnego dnia. W Światowy Dzień Ubogich fundacja wydała obiad, w formie paczki, dla ponad 500 osób, który składał się z pysznego żurku z kiełbasą i jajkiem, ravioli z mięsem, szpinakiem i smażoną cebulą, butelki wody do picia, warzyw i owoców. Dla podkreślenia świąteczności tego dnia, każdy potrzebujący otrzymał również prezent w postaci czapki, rękawiczek, czekolady, pysznego ciasta i mandarynki.

Na obiady do kapucyńskiej jadłodajni na co dzień przychodzi w obecnej sytuacji około 400 osób. Przed epidemią było to 250 obiadów dziennie. Z rozmów z potrzebującymi, którzy zgłaszają się do fundacji wynika, że zwiększone zainteresowanie pomocą wynika z problemów pośrednio związanych z epidemią, takich jak utrata pracy czy mieszkania pracowniczego, zmniejszone możliwości dorobienia.

Tego dnia papież Franciszek, zgodnie z hasłem przeżywanego Dnia Ubogich, zaapelował, by wyciągnąć swą dłoń ku ubogim (Syr 7,32), mówił: Nie jesteś w życiu sam, są ludzie, którzy cię potrzebują. Nie bądź egoistą. Jako bracia kapucyni chcemy wyciągać dłoń ku ubogich, w których widzimy samego Chrystusa. Polecamy całe dzieło pomocy potrzebującym Waszej modlitwie.

 

tekst i fot. br. Sebastian Piasek

[rl_gallery id=”8229″]

Sekretariat Informacji - Prowincja Warszawska