X Bieg do Pustego Grobu 2024 w Nowej Soli

Jak co roku w Nowej Soli w Poniedziałek Wielkanocny odbył się Bieg do Pustego Grobu na dystansie 10 km. Tegoroczny jubileuszowy, dziesiąty odbył się pod patronatem Matki Bożej Maryi. Jej wizerunek znalazł się na pięknych medalach oraz statuetkach dla zwycięzców. Wyjątkowe w tym roku były koszulki z wizerunkiem kościoła parafialnego św. Antoniego w Nowej Soli z przodu i elementami Pustego Grobu na plecach. Ewangelizacja przez sport jest bardzo piękną i trochę zaniedbywaną formą głoszenia Dobrej Nowiny o Zmartwychwstaniu Jezusa. Dopisała 1 kwietnia 2024 roku pogoda i ogromna frekwencja biegaczy i kibiców. W Biurze Zawodów pracowało już od rana bardzo wielu wolontariuszy. Była smaczna kawa i herbata i ciasto gratis.

Przy optymalnej dla biegaczy pogodzie do startu stanęło ostatecznie 620 osób (kobiet – 197, a mężczyzn – 423) przy limicie określonym w regulaminie tegorocznego Biegu na 700 osób. Imprezę sportową organizowaną przez Parafię św. Antoniego w Nowej Soli otwierał wspólną modlitwą i czytaniem z Ewangelii św. Jana, o Apostołach biegnących do Pustego Grobu, ks. bp Tadeusz Lityński. Następnie był radosny okrzyk wielkanocny: ALLELUJA! Po błogosławieństwie ks. biskupa i pokropieniu wodą święconą biegaczy i kibiców wystartowała o godz. 14.00 bardzo duża kolorowa kolumna biegaczy. Na starcie była obecna pani Starosta Nowosolska Iwona Brzozowska, pan Prezydent Miasta Nowa Sól Jacek Milewski i oczywiście gospodarz, czyli proboszcz Parafii św. Antoniego w Nowej Soli br. Stanisław Szlosek OFMCap oraz ks. Dziekan Andrzej Oczachowski.

Obok biegaczy na całej trasie Biegu zgromadziły się tłumy kibiców. Na mecie było ich najwięcej. Na trasie Biegu były dwa punkty z wodą dla biegaczy. Jako pierwszy linię mety przekroczył już po raz
 trzeci Jacek Stadnik z Zielonej Góry z czasem 32:35. Kolejny był Aleksander Wostal a trzeci był Adam Marysiak (całe podium powtórka z zeszłego roku). Wśród pań pierwsza była Anna Ficner ze Złotoryi z czasem 38:51 a druga była Karolina Hampel, a trzecia Ewelina Michnowicz. Wśród osób duchownych wygrał po raz dziesiąty ks. Michał Dekiert, drugi był br. Bogdan Kordek OFMCap a trzeci br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap. W kategorii nowej w tym roku DRUŻYN wprowadzonej zamiast kategorii rodzin wygrali: WIKON DREAM TEAM, drugie miejsce DRUŻYNA DOBREJ ENERGII a trzecie WIKON STARS. Wśród dodatkowych kategorii była jeszcze rywalizacja pomiędzy pracownikami Służby Zdrowia, Prawnikami i służbami mundurowymi oraz mieszkańcami powiatu nowosolskiego. Wszystkie szczegółowe wyniki znajdują się na stronie: https://super-sport.com.pl/wyniki

Po Biegu dla wszystkich serwowany był żurek wielkanocny i była możliwość zrobienia sobie zdjęć gratis w Foto budce. Osoby wchodzące na podium otrzymywały statuetki z figurką Matki Bożej patronki tegorocznej edycji Biegu. Na medalach wszyscy otrzymali wizerunek Matki Bożej Maryi z napisem: „Maryjo, módl się za nami”. Nagrody specjalne otrzymali: najmłodszy biegacz 11 letni Filip Mikołajczyk oraz Hanna Kacperczak (jadąca cały dystans na wózku inwalidzkim). Wśród Braci Kapucynów obok br. Bogdana br. Grzegorza biegł jeszcze br. Mateusz Kaczorowski OFMCap.

Dekoracja zwycięzców oraz losowanie nagród odbyło się w kościele parafialnym św. Antoniego w Nowej Soli przy bardzo istotnej dekoracji Pustego Grobu. Po kolei wchodzili na podium zwycięzcy przy muzyce wesołego Alleluja Hendla. Po dekoracji i losowaniu nagród miała miejsce wspólna Msza św. w intencji biegaczy, kibiców, dobrodziejów i wolontariuszy Biegu.

Dziękuję wszystkim sponsorom i organizatorom a szczególnie proboszczowi br. Stanisławowi Szloskowi OFMCap oraz grupie organizatorów. Ta impreza nie mogłaby przetrwać ani mieć kontynuacji bez osób, które od kilku już lat bardzo mocno angażują się w organizację i jest wyjątkowa okazja by im podziękować: p. Romuald Fedorczak, p. Jarosław Chróściel, p. Mariusz Ratajczak, p. Marta Jasińska, p. Aneta Gembiak, p. Jarosław Kręc. Pragnę wspomnieć również tych, którzy odeszli już do Pana: ks. Józef Kocoł (Dziekan), p. Roman Terlikowski (przyjaciel imprezy), p. Edward Mazurkiewicz (sędzia), p. Zdzisław Malczuk (sponsor), Bracia Kapucyni: o. Medard Parysz, o. Jan Maria Sochocki i o. Jeremiasz Truś. Dziękuję ogromnej grupie wolontariuszy pomagających w Biurze Zawodów, na trasie, na starcie i na mecie, przy rozdawaniu wody na trasie. Klimat tej imprezy tworzą bardzo życzliwi i energiczni ludzie, którzy są fundamentem tego sukcesu. Niech Pan Wam wszystkim błogosławi za to wszelkie dobro, które czynicie na chwałę Pana!

Zapraszamy już na XI Bieg do Pustego Grobu do Nowej Soli w dniu 21 kwietnia 2025 roku na godz. 14.00.

Br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska