Z mistyką na „ty”

Wielcy mistycy od zawsze zarówno fascynowali ludzi, jak i wzbudzali w nich pewien rodzaj bojaźni. Przez nich dotyka nas utajone niejako, pulsujące życie innego świata, które objawia się w zaskakujących i nieoczywistych formach. Mistyk mówi nam o Bogu, a raczej Bóg mówi nam o sobie przez mistyka – o potędze swego miłosierdzia i wszechmocy sprawiedliwości.

Niekiedy jednak mistycy wcale nie wyróżniają się z tłumu. Potrafią skryć się między ludźmi, nie zwracać na siebie uwagi. Pragną bowiem przeżywać głęboką relację z Bogiem w ciszy, pokorze i ukryciu. Mistyka to przede wszystkim wejście, zanurzenie się i uczestnictwo w misterium Boga. Do takiego jej przeżywania zaproszony jest każdy z nas.

„Chrześcijanin […] będzie mistykiem – kimś, kto czegoś doświadczył – albo nie będzie go wcale” – powiedział Karl Rahner. Co zrobić, aby dziś wejść w misterium Boga? Przede wszystkim trzeba odnaleźć w sobie i obudzić pragnienie… Następnie wypełnić swój umysł odpowiednią wiedzą, w czym pomoc- na z pewnością będzie lektura tego wydania „Głosu Ojca Pio”. Później dać się prowadzić Panu, wciąż pragnąć Go więcej, więcej Jego miłości – darowanej i odwzajemnianej.

Czy na takiej drodze są przeszkody? Z pewnością. Ale towarzyszą nam w niej mistrzowie życia duchowego. W ich szkole nie powinniśmy się niczego obawiać. Pełni ufności przyjmijmy zaproszenie Pana do poznania i kosztowania rzeczy niepojętych.

BR. MACIEJ ZINKIEWICZ OFMCAP
redaktor naczelny

„Głos Ojca Pio” dostępny na stronie E-SERAFIN.PL oraz klikając tutaj

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska