Zakończenie Roku Ojca Pio

Uroczysty jubileusz stulecia od otrzymania przez świętego Ojca Pio stygmatów oraz pięćdziesięciolecia od przejścia do domu Ojca dobiegł końca.

Ostatnim wydarzeniem roku jubileuszowego była pielgrzymka relikwii świętego Stygmatyka, która miała miejsce w dniach 5-11 grudnia 2018 roku. Habit, rękawiczka, którą okrywał stygmat dłoni oraz chusta osłaniającej niegdyś krwawiący bok odwiedziły Szczecin, Poznań, Warszawę, Terliczkę k. Rzeszowa, Kraków, Oświęcim oraz Częstochowę.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w warszawskim sanktuarium Świętego Ojca Pio miały miejsce centralne uroczystości zakończenia jubileuszu. W wigilię uroczystości, 7 grudnia wieczorem, uroczystą Mszę świętą celebrował: JE abp Salvatore Pennacchio – Nuncjusz Apostolski w Polsce. W sobotę, 8 grudnia, uroczystej Eucharystii, przewodniczył JE BP Romuald Kamiński – Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Rok Świętego Pio z Pietrelciny był szczególnym czasem działania łaski Bożej. Wydarzeń było naprawdę wiele. Warto wspomnieć na tym miejscu: Czuwanie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, Kongres w Lublinie, Dziękczynienie z Maryją i Ojcem Pio za wiarę Czechów, Węgrów i Polaków w Polanicy-Zdroju, Kongres na Jasnej Górze, czuwanie „Czyścimy Czyściec”, Kongres w Gdańsku, narodową pielgrzymkę do San Giovani Rotondo, akcję społeczną „Niestygmatycy”, rozpoczęcie tłumaczenia na język polski listów Świętego, wydanie przez Pocztę Polską znaczka pocztowego z Ojcem Pio oraz wyświetlane jego myśli w pociągach PKP Intercity… trudno wyliczyć wszystkie inicjatywy zrealizowane podczas jubileuszu.

Watro wspomnieć, że patronaty honorowe nad krajowymi wydarzeniami i inicjatywami Jubileuszu Ojca Pio objęła Konferencja Episkopatu Polski oraz Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce i Konferencja Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Niech dobre dzieło, które dokonało się w tym roku zaowocuje pogłębieniem naszej relacji z Bogiem, który życie świętego Stygmatyka z Gargano uczynił tak owocnym.

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska