Życzenia wielkanocne Ministra Generalnego

Drodzy Bracia!

Reguła i życie Braci Mniejszych polega na zachowywaniu świętej Ewangelii naszego Pana Jezusa Chrystusa, przez życie w posłuszeństwie, bez własności i w czystości. Jezus – nasz Nauczyciel i Ewangelia.

W tym tygodniu przeżyjemy na nowo to, co nasz Pan uczynił dla nas. Zastanawiam się, jaka była sytuacja wewnętrzna Jezusa, kiedy On przeżywał cały ten tydzień, widząc jednocześnie, jak po ludzku wiele rzeczy musiało się skończyć. To na pewno nie mogło być proste. Myślę, że dzisiaj możemy też po części, choć w niewielkim stopniu, przeżyć ten wymiar porzucenia, trudności, zmęczenia, zadawania sobie pytań o to, co się dzieje… W ten sposób możemy też w pewnym stopniu podążać śladami naszego Pana.

W obecnym okresie wielu z nas jest zamkniętych w swoich domach, jedni od krótszego, inni zaś już od dłuższego czasu, i ciekawym jest właśnie teraz móc zobaczyć i przemyśleć wszystkie nasze plany, nasze działania, wszystkie nasze projekty, nasze przyzwyczajenia, zarówno te pozytywne ale też te negatywne. Nagle okazuje się, że wiele z nich nie jest wiele warta, że nie są przydatne. Jest to więc absolutnie sprzyjający okres, aby powrócić do tego, co powinno być centrum naszego życia, naszych działań – do naśladowania naszego Pana Jezusa Chrystusa. Inne rzeczy, widzimy, że na końcu, są one niewiele warte. Jest też możliwe, że powszechnie panujący wirus przyjedzie także jutro do Kurii Generalnej i być może niektórzy z nas będą musieli pozostać w łóżku i stawiać czoła tej chorobie.

Co możemy zrobić w tym okresie oprócz zastanowienia się nad tym, co ma wartość? Możemy zrobić to, co w tych dniach powiedział mi jeden z braci, mianowicie, że: dzisiaj przeżywam bardzo trudny moment, ponieważ czuję prawie namacalnie ciężar wszystkich cierpień braci, niepokoju, strachu i cierpienia setek tysięcy ludzi na świecie i ich zmartwienia. My też możemy to zrobić. I to w intencji wielu braci, którzy obecnie chorują, a także w intencji wielu osób, które w tej chwili cierpią. Cierpią ze strachu, nie wiedzą bowiem, jaka czeka ich przyszłość, cierpią, bo tracą swoich bliskich. My jako Bracia Mniejsi Kapucyni możemy wziąć na siebie ten ciężar cierpienia świata.

We Włoszech jesteśmy obecnie w okresie, kiedy zaczyna się wiosna, niektóre drzewa już zaczęły kwitnąć, lipy znajdujące się na krużgankach Kurii zaczynają wypuszczać pąki. Mam nadzieję, że na Wielkanoc zobaczymy zielone liście.

Myślę, że jeśli zdecydowanie skierujemy nasze życie na te podstawowe wartości i będziemy wiernie kroczyć śladami Mistrza, przestrzegając Ewangelii naszego Pana Jezusa Chrystusa, (a ona jest tego warta), znajdziemy wówczas energię, aby nowe liście wykiełkowały w naszym życiu. Wówczas będziemy mogli bardziej zdecydowanie pracować dla Królestwa Bożego.

Drodzy Bracia, wszystkim wam przesyłam najserdeczniejsze życzenia.

Błogosławionych świąt Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa!

Br. Roberto Genuin      
Minister Generalny OFMCap

Tekst i grafika za: ofmcap.org

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska